Независимое аналитическое интернет-издание "Искра" это право на информацию.

Не верь, не бойся, не плати. ©

На главную страницу

Парольный вход для авторов.

автор: c до

ПІДТРИМКА СТАЛОГО РОЗВИТКУ СІЛЬСЬКИХ ГРОМАД КАРПАТСЬКОГО РЕГІОНУ
Автор: Станислав Власенко      Дата: 25.02.2005 21:20


     Мета проекту «Демонстраційна модель сталого розвитку Українських Карпат» - сприяння становленню приватного підприємництва як основи подальшого розвитку та самозабезпечення сільських громад шляхом підвищення рівня знань та формування навиків надання послуг. Серед напрямків підприємницької діяльності: надання послуг в агротуристичних оселях, кінний туризм, забезпечення відпочиваючих високоякісною продукцією тваринництва. Екологічним аспектом проекту є раціональне використання природних ресурсів, збереження оточуючого середовища, організація місць відпочинку з дотриманням екологічних та санітарно-гігієнічних норм.
     Внесок Міжнародної Благодійної Фундації «Хайфер Проджект Інтернешнл» у проект - робоча та продуктивна худоба (коні, корови, вівці), сільськогосподарські матеріали і обладнання, передані селянським родинам з метою підвищення їх добробуту та збереження генофонду місцевих порід. На даний час селяни одержали 49 гуцульських кобил, 37 бурокарпатських нетелів, 115 українських гірськокарпатських овець, закуплено 3 брички та 20 сідел, обладнання для пункту штучного осіменіння, концентровані корми, насіння багаторічних трав та мінеральні добрива, 2 персональних комп'ютери, 4 ткацьких верстати.
     В рамках цього проекту відбулося 12 тренінгів, участь у яких прийняли 193 особи. До проведення навчань було залучено фахівців міжнародних («Вінрок Інтернешнл») та українських (Західноукраїнський ресурсний Центр, ГО «Галицькі оселі», Косівська районна туристична асоціація «Гуцулія», РМЕО «Екосфера», Львівська обласна аграрна дорадча служба) громадських організацій, викладачів вищих учбових закладів та наукових установ (Львівська національна академія ветеринарної медицини ім. С.Гжицького, національний природний парк «Гуцульщина»). Селяни вивчали питання соціального розвитку громади, розвитку приватного підприємництва, зеленого туризму, конярства і кінного туризму, тваринництва та екології. Більш детальні роз'яснення з приводу конкретних запитань, які викликали особливий інтерес, учасники проекту мали можливість одержати під час проведення виїзних консультацій.
     Реалізація проекту сприяла підвищенню соціальної та економічної активності фокусних громад у Рахівському районі Закарпатської області та Косівському районі Івано-Франківської області. За період діяльності проекту кількість селянських родин, які надавали послуги в галузі сільського туризму зросла на 50-60 %, а кількість гостей, які провели відпочинок у зелених оселях — на 72-89%.
     Була створена практично нова для регіону сфера послуг — кінний туризм, до розвитку якої залучені не спеціалізовані конюшні, діючі при базах відпочинку чи пансіонатах, а індивідуальні власники селянських господарств, що пройшли навчання в рамках проекту. Дієвою рекламою кінного туризму стали кінноспортивні змагання «Гуцульська стежка», проведені учасниками проекту під час святкування 320-річчя села Кваси Рахівського району та на міжнародній конференції «Розведення та використання гуцульської породи коней на Україні». Слід відзначити, що такі змагання, які є досить поширеними у сусідній Польщі та інших країнах Карпатського регіону, на Україні проведено вперше.
     В рамках проекту розроблено 10 кінних туристичних маршрутів, які передбачають верхові поїздки найбільш мальовничими місцями Гуцульщини, в тому числі дводенний кінний похід до найвищої вершини Карпат - Говерли. Видана тиражем 500 примірників брошура «В Карпати на конях» є, можливо, поки-що єдиним посібником з кінного туризму в Україні і буде корисною як для початкуючих, так і для досвідчених вершників.
     Позитивний приклад діяльності проекту та зростаючий попит на послуги кінного туризму зумовив те, що на даний час крім трьох бричок, подарованих громадам МБФ «ХПІ», ще дві виготовлено учасниками проекту за власною ініціативою.
     Так що всі, хто шукає нових пригод і хочете краще пізнати Карпати, мають можливість урізноманітнити свій відпочинок. Кінні прогулянки, пізнавальні та спортивно-оздоровчі мандрівки в гори принесуть масу незабутніх вражень. Живе спілкування з природою і такою чудовою твариною як гуцульський кінь дасть можливість зняти напругу, спричинену надмірною інтенсивністю міського життя і одержати заряд свіжої енергії та позитивних емоцій.
     Ще один аспект діяльності проекту — виробництво високоякісної екологічно чистої продукції тваринництва. Спеціалізоване навчання з питань тваринництва, проведене для громади села Кваси та фахові консультації з відвідуванням селянських господарств стали важливим фактором, який у поєднанні з подарованими високопродуктивними тваринами дав можливість істотно збільшити виробництво молока та молочних продуктів. Середній надій на корову у селянських господарствах зріс в порівнянні з минулим роком більш ніж на 100 кг. Надлишки продукції селяни успішно реалізують відпочиваючим в своєму селі та на ринку міста Рахова, розташованого неподалік. Кількість селянських родин, для яких цей вид діяльності став суттєвим джерелом поповнення сімейного бюджету за останній рік зросла більш ніж на 40 %.
     Реалізація проекту мала позитивний вплив на формування підприємницької ініціативи громад та розвиток нових підходів до вирішення існуючих проблем шляхом використання набутих на тренінгах та консультаціях знань. Адже зараз в селі виробляється більше тисячі тон молока на рік. Приріст виробництва молока у 2004 році склав понад 40 тон у порівнянні з 2003 роком. Підрахунки показали, що реалізація надлишків цього виду продукції може складати близько 300-400 тон в рік. Добре розуміючи, що місцевий ринок молочних продуктів є досить обмеженим, лідери громади села Кваси серйозно задумались над започаткуванням їх переробки у своєму селі. Зараз вони працюють над створенням організації (обслуговуючий кооператив чи асоціація сільгоспвиробників), одним із завдань якої буде заготівля та переробка молока, проводять пошук додаткових коштів для втілення нового проекту - відродження втрачених традицій сироваріння. Адже ще в першій половині минулого століття на квасівських полонинах виробляли тверді сири, які користувалися попитом навіть у Празі.
     


Автор: Станислав Власенко прочтений: 820 оценки: 0 от 0
© Свидетельство о публикации № 1447
  Цена: 1 nooВаши комментарии

Пароль :

Комментарий :

Осталось символов

Доступна с мобильного телефона
Чат
Опросы
Музыка
Треки
НеForМат
Академия
Целит
Юрпомощь


О сервере


О проекте
Юмор
Работа
О нас

Earn&Play
Для контактов
skype:noo.inc


Этот сайт посвящен Георгию Гонгадзе, символу борьбы за свободу, журналисту, патриоту, человеку... Ukraine NBU Hrivnya rate
Russian ruble rate
Noo Web SystemРедакция за авторские материалы ответственности не несет
стать автором
Micronoo Links Neformat Links Noo Links Chess Links Forex Links Weapon Links

Идея и разработка
компании NOO
На сайт разработчика