Независимое аналитическое интернет-издание "Искра" это право на информацию.

Этот мир наполнен идиотами, оттого и гениям нет покоя. ©

На главную страницу

Парольный вход для авторов.

автор: c до

У Вишгороді обговорили шляхи збереження історико-культурної спадщини
Автор: Інна КОСЯНЧУК      Дата: 19.04.2018 00:42


     У Вишгороді обговорили шляхи збереження історико-культурної спадщини
     Науково-методичний круглий стіл «Проблеми збереження та охорони пам’яток Давньоруської доби в Україні», присвячений Міжнародному дню пам’яток і визначних місць, відбувся у приміщенні Вишгородської районної централізованої бібліотечної системи. Організували і провели його фахівці Вишгородського історико-культурного заповідника. До круглого столу долучилось багато гостей: архівознавець, доктор історичних наук, професор кафедри архівознавства та спеціальних галузей історичної науки КНУ ім. Т. Г. Шевченка Марина Палієнко та студенти вишу, які приїхали презентувати свої дослідницькі доробки; представники Національного музею історії України, Київського обласного археологічного музею, Яготинського історичного музею; також завітав заступник Вишгородського міського голови Ігор Свистун.
     Директор Вишгородського історико-культурного заповідника, кандидат історичних наук Влада Литовченко зауважила: «Вся історико-культурна спадщина є надбанням народу України. В Україні на державному обліку – майже 130 000 об’єктів культурної спадщини. З них 6 унікальних культурних об’єктів, включених до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Своїми пам’ятками може пишатися і Вишгород, і однією з провідних функцій ВІКЗ є, окрім науково – дослідницької роботи, й дослідження і утримання цих пам’яток. і ми докладаємо всіх зусиль, щоб ця робота велася на належному рівні. Також важлива річ – і популяризація історико-культурної спадщини, і культурно-просвітницькі заходи.
     Влада Литовченко зауважила, що в цей же день у Верховній Раді України відбуваються слухання щодо пам’яток історії і культури – йдеться про програму дій щодо збереження нашої спадщини. «Ключовими проблемами у збереженні пам’яток є не тільки війни чи природні катаклізми, а й, насамперед, людська байдужість. Боляче, коли ми бачимо, що заповідні землі забудовуються, чи чорні археологи знищують унікальні пам’ятки. Хронічна недостача фінансування також призводить до того, що пам’ятки втрачають свою цінність, вони руйнуються, заважаючи завданню, яке ми взяли на себе – збереження. І все ж це велично – спостерігати за шедеврами людського генія – це ті унікальні замки, ті унікальні споруди, визначні місця, комплекси, ансамблі, які ми маємо можливість бачити чи особисто чи в інтернеті. Наше завдання – бачити, цінувати, зберігати і передавати це все прийдешнім поколінням», підкреслила директор ВІКЗ.
     Марина Палієнко подарувала Вишгородському історико-культурному заповіднику унікальне видання, у якому вміщено історія журналу «Киевская старина», і репрезентовано всі понад 6 тисяч його публікацій, з яких немало стосуються Вишгорода і його пам’яток. Влада Литовченко подякувала за подарунок, зауваживши, що він знайде гідне місце у науковій бібліотеці ВІКЗ, яка нині формується.
     Завідувач відділу пам»яткоохоронної діяльності ВІКЗ Алла Плотнікова розповіла про пам»яткоохоронну роботу, яку проводить ВІКЗ, а також про те, з якими поки що не вирішеними питаннями стикається. Втім, спільними зусиллями проблеми мають бути розв’язані. Ігор Свистун наголосив, що міська влада підтримує ВІКЗ. «Ми як місцева влада гарантуємо, що зробимо все, щоб зберегти те, що ми маємо, крім цього, будемо стежити і допомагати в тому, що буде необхідно», – зазначив він.
     І гості, й працівники ВІКЗ обмінялися науковими здобутками, обговорили проблеми та шляхи їх вирішення, висловили пропозиції щодо поліпшення стану охорони історичних, археологічних та культурних пам’яток.
     Торік археологи під час розкопок у Вишгороді знайшли дещо таке, що показало історію міста дещо з несподіваного боку. Загалом, і раніше було відомо, що місто у часи Київської Русі було значним гончарним центром. Але під час розкопок з’ясувалось, що площа тогочасного гончарного посаду складала майже 12 га, що складало дві третини загальної площі міста. Таким чином, саме Вишгородський гончарний центр не мав аналогів по всій тогочасній Східній Європі! У цьому плані Київ від Вишгорода далеко відстав, адже, за словами керівника постійно діючої археологічної експедиції Вишгородського історико-культурного заповідника Дмитра Бібікова, там залишків гончарного виробництва практично не простежено. «Розміщення такого центру у Вишгороді продиктовано по-перше, високою якістю місцевих глин, які славились на всю державу, а також легкістю транспортування по воді. Відстань до Києва Дніпром до Подолу – всього 13 кілометрів і вниз за течією досить просто було транспортувати вироби. Це ми можемо припустити з того, що в 1991 році на набережній на Подолі було знайдено склад керамічного посуду за своїми характеристиками дуже схожого на вишгородський. Також не безпідставна думка, що гончарний посад у Вишгороді виник по велінню Київського князя. Також про те, що посуд постачався і до князівських дворів, свідчить багато знайдених на території князівського посаду печатей і пломб».
     Все це було дуже цікаво не тільки фахівцям, а й школярам – учням Вишгородської гімназії «Інтелект», які цікавляться історичною спадщиною свого краю.
     Також у цей день ВІКЗ представив виставку унікальних мап «Оригінальні карти ІХ-ХІХ ст. Як джерело культурної спадщини Київської землі». Серед них – і мапа під назвою «Нова карта Польщі та Угорщини» датована приблизно 1540 роком, на якій Вишгород позначений як замкове місто. Це робота відомого польського картографа Бернарда Ваповски, якого ще називають «батьком польської картографії». .Влада Литовченко зауважила: «Ми бачимо, що з давніх часів Вишгород фігурував як місто. Це унікальні роботи, ми виставили ці карти, тому що на них є зображення Вишгорода».
     Як зауважила провідний науковий співробітник ВІКЗ, зберігач фондів Ірина Гончаренко, яка цікаво розповіла про унікальні експонати, ці карти передав ВІКЗ на тимчасове зберігання медальєр, збирач старовини, меценат та благодійник Дмитро Піркл.
     


Автор: Інна КОСЯНЧУК прочтений: 12933 оценки: 0 от 0
© Свидетельство о публикации № 19459
  Цена: 1 nooВаши комментарии

Пароль :

Комментарий :

Осталось символов

Доступна с мобильного телефона
Чат
Опросы
Музыка
Треки
НеForМат
Академия
Целит
Юрпомощь


О сервере


О проекте
Юмор
Работа
О нас

Earn&Play
Для контактов
skype:noo.inc


Этот сайт посвящен Георгию Гонгадзе, символу борьбы за свободу, журналисту, патриоту, человеку... Ukraine NBU Hrivnya rate
Russian ruble rate
Noo Web SystemРедакция за авторские материалы ответственности не несет
стать автором
Micronoo Links Neformat Links Noo Links Chess Links Forex Links Bloodway

Идея и разработка
компании NOO
На сайт разработчика