Независимое аналитическое интернет-издание "Искра" это право на информацию.

Не верь, не бойся, не плати. ©

На главную страницу

Парольный вход для авторов.

автор: c до

У Вишгородському історико-культурному заповіднику консервуватимуть довбанки.
Автор: Інна КОСЯНЧУК      Дата: 10.05.2018 21:40


     На Київському Поліссі досі в пошані човни-довбанки – навіть нині, у час модернових моторних аналогів. Хоча нових уже не роблять, але в кого збереглися такі раритети, вважають за найкраще рибалити саме на них. Довбанки використовували ще з часів Київської Русі. Однак у Вишгородському районі на Київщині збереглися такі човни тільки, як кажуть, «післявоєнні», тобто виготовлені після Другої Світової. Бо, як з’ясувалося, у 1943 році під час форсування Дніпра власників таких човнів було змушено знищити свої плавзасоби.
     Та й «післявоєнних» залишилось мало. Це вже, можна сказати, музейні експонати. А ось у Вишгородському історико-культурному заповіднику їх аж три. Отже, можна сформувати експозицію, яку заплановано розмістити у Музеї давньоруського гончарства.
     Перша довбанка прибула сюди в лютому. Її придбали у 40-річного жителя Новосілок Руслана Стукача, а виготовив її ще його дід. За словами провідного наукового співробітника ВІКЗ Вадима Перегуди, цінність її в тому, що вона добре збереглася. Більше того, цей човен хотіла придбати кіностудія імені Довженка, але завдяки щасливому випадку він тепер знаходиться в музеї і доступний всім для огляду. Меценатом стала директор Вишгородського історико-культурного заповідника Влада Литовченко.
     Два нових експонати з’явились на подвір’ї музею давньоруського гончарства 10 травня. Вони виготовлені в середині минулого століття. І вони не в такому доброму стані, як перший, на жаль, час робить своє. Ці довбанки привіз з етнографічної експедиції до села Пірново Вишгородського району завідувач музею давньоруського гончарства Олександр Кочубей. Він розповів, що дістав їх з дна старого русла Десни. Одна належала літньому жителю Пірново Віктору Івановичу (прізвище чоловік відмовився називати), який розповів, що її зробив у 1952 році його прадід, а Віктор Іванович, тоді семирічний хлопець, допомагав. Потім він на цій довбанці рибалив, але від часу вона зносилась. Інший човен свого часу був подарований прадідом 18-річному жителю Пірново Андрію.
     Обидва човни жителі Пірново з радістю подарували Вишгородському історико-культурному заповіднику. Отже, можна буде побачити, як виглядали довбанки «фірмового» стилю Київського Полісся.
     Директор ВІКЗ, кандидат історичних наук Влада Литовченко зауважує, що це справді велика удача і безцінна знахідка – знайти такі експонати. «Вони дуже добре характеризують життя і побут жителів Київського Полісся, до якого входить і Вишгородський район. Ця територія дуже потерпала від повеней, і в певні періоди річка так розливалась, що людям не залишалось іншого способу пересування, окрім човнів. То ж такі довбанки були скоріше необхідністю, і без них не обходилось практично жодне домашнє господарство. Добре, що завдяки небайдужим людям у музейному закладі з’являються експонати, які дають змогу скласти повніше уявлення про життя і предмети побутового вжитку регіону», зауважує Влада Литовченко.
     Втім, такі човни у Вишгородському районі – не лише музейні експонати. Як з’ясувалося, вони ще й досі у вжитку. Так, Андрію з Пірново прадід подарував не одну, а дві довбанки. Одна з них нині у Музеї давньоруського гончарства, а на другій Андрій і досі з задоволенням рибалить. І каже, що нікому її не подарує і не продасть. Протестував «плавзасіб» і Олександр Кочубей, вирушивши з Андрієм на риболовлю. Каже, відмінний човен. І по-рибальськи хвалиться що впіймав шість з половиною кілограмів карасів.
     У музеї ці довбанки залишаться у такому вигляді, у якому вони є зараз. Їх лише буде законсервовано. Ця процедура потрібна, аби зупинити процес подальшого руйнування.
     


Автор: Інна КОСЯНЧУК прочтений: 822 оценки: 0 от 0
© Свидетельство о публикации № 19949
  Цена: 1 nooВаши комментарии

Пароль :

Комментарий :

Осталось символов

Доступна с мобильного телефона
Чат
Опросы
Музыка
Треки
НеForМат
Академия
Целит
Юрпомощь


О сервере


О проекте
Юмор
Работа
О нас

Earn&Play
Для контактов
skype:noo.inc


Этот сайт посвящен Георгию Гонгадзе, символу борьбы за свободу, журналисту, патриоту, человеку... Ukraine NBU Hrivnya rate
Russian ruble rate
Noo Web SystemРедакция за авторские материалы ответственности не несет
стать автором
Micronoo Links Neformat Links Noo Links Chess Links Forex Links Bloodway

Идея и разработка
компании NOO
На сайт разработчика