Независимое аналитическое интернет-издание "Искра" это право на информацию.

Руководить - это значит не мешать хорошим людям работать. © Сергей Капица

На главную страницу

Парольный вход для авторов.

автор: c до

Відкрилась унікальна виставка раритетних поштових листівок
Автор: Інна КОСЯНЧУК      Дата: 09.07.2018 11:26


     Як виглядали поштові листівки понад сто років тому? Про це можна дізнатись, відвідавши унікальну виставку оригінальних поштових листівок кінця ХІХ – першої третини ХХ ст. «Київські мотиви. Адреси і адресати», організованої за спільним проектом Вишгородського історико-культурного заповідника (ВІКЗ) і Центрального державного архіву-музею літератури і мистецтва України (ЦДАММУ). Відкрилась виставка 5 липня Києві, у ЦДАММУ (на території заповідника Софія Київська).
     День відкриття показав, що наше суспільство виявляє інтерес до такого виду комунікації як поштова листівка. Презентовані раритети зацікавили багатьох киян і гостей столиці. Водночас неабиякий інтерес до виставки виявили засоби масової інформації.
     Поштові листівки, які мають більш ніж 150-річну історію, спочатку виглядали як прості паперові прямокутники з місцем для поштової марки і адреси одержувача. Такі «відкриті листи» коштували дешевше, ніж звичайні листи у конвертах. Саме така «економність» зробила їх популярними. З часом на паперові картки почали наносити зображення. Перші ілюстровані поштові картки було випущено 1870 року в Німеччині і Франції. Ці картки припали до душі відправникам, тож виробники їх відгукнулись на цей інтерес розмаїттям пропозиції.
     Відвідувачі виставки отримали унікальну нагоду побачити рідкісні листівки та музейні предмети з фондів найбільшого в Європі архіву документів особового походження – Центрального державного архіву-музею літератури і мистецтва України, а також з Вишгородського історико-культурного заповідника, приватних зібрань колекціонера, медальєра, мецената Дмитра Піркла та наукового співробітника Вишгородського історико-культурного заповідника Василя Михальчука.
     Крізь призму видових поштових карток та циклу гравюр українського графіка, народного художника України, члена Спілки журналістів України, члена Спілки художників України Миколи Стратілата втрачені, але не забуті архітектурні перлини Києва та Київщини дають можливість не лише отримати уявлення, як виглядали міста у кінці ХІХ – на початку ХХ ст., а й доторкнутись до «живої» історії, зануритись в атмосферу тодішнього буття, побачити, якими були, наприклад, легендарна Десятинна церква чи Історичне Межигір’я.
     Цінність поштової листівки не обмежується лише вміщеним на ній унікальним чи високохудожнім зображенням. Важливо й те, звідки і кому ці листівки відправлялися. На виставці «Київські мотиви. Адреси і адресати» є й поштівки, відправлені чи одержані відомими постатями Київського краю. Серед них: літературознавець Олександр Назаревський; художник-авангардист Костянтин Піскорський; науковець, фінансист, керуючий канцелярією Київського Товариства взаємного кредиту Олександр Цитович та інші.
     На виставці представлено й вітальні картки, виконані з цінних паперів з позолотою. До речі, листівки з видами Київщини випускались не лише в Україні, а й в багатьох країнах Європи, а надіслані вони були сотням тисяч людей по всьому світу.
     Яскравим акцентом стала експозиція старовинних самоварів та одягу кінця ХІХ – початку ХХ ст., що відображає традиції, котрі домінували у побуті жителів Київського Полісся. Гості виставки зацікавлено оглядали й унікальні експонати Музею історії моди Марини Іванової, які занурюють у неповторну атмосферу тодішнього міщанського Києва. Доповнили виставку оригінали унікальних старовинних географічних карт, на яких позначено не лише Київ, а й довколишні міста, одне з яких – Вишгород.
     «Мені особливо приємно презентувати цей унікальний, родинний, дуже теплий виставковий проект, який не тільки демонструє дві сотні оригінальних поштовий листівок, а й відкриває завісу над таким мистецьким, історичним, соціокультурним феноменом як поштова листівка, – зауважила директор Вишгородського історико-культурного заповідника, кандидат історичних наук Влада Литовченко. – Кінець ХІХ – перша третина ХХ століть – саме той відрізок часу, який охоплює представлена на нашій виставці поштова листівка – припадає на так званий золотий період розквіту цього виду кореспонденції. Тоді листівки вже друкувалися накладам, що сягали десятків тисяч. На них були нанесені документальні, мистецькі, а також панорамні зображення ландшафтів, населених пунктів тощо. Для Вишгородського історико-культурного заповідника є дуже важливим те, що на виставці представлено рідкісні листівки з видами тих об’єктів Київщини, яких, на жаль, уже не існує. Наприклад, Історичне Межигір’я. На виставці можна побачити й рідкісні листівки із зображеннями Вишгорода, а також сіл району, серед яких, наприклад, Деміївка, якої сьогодні вже немає на карті. Все це – справді цінний дослідницький матеріал».
     «Маленька поштова листівка спонукала нас на створення такого унікального проекту, зазначила директор Центрального державного архіву-музею літератури і мистецтва України Олена Чижова. – Для мене ця виставка особлива, вона розповідає про Київ, вулицями якого ходили Іван Їжакевич, Кирило Стеценко та інші відомі люди. Можна назвати безліч прізвищ, які вже вписано в історію нашої культури золотими літерами. На представлених листівках ви побачите й унікальні архітектурні об’єкти, які нині, на жаль, не збереглися. А їх зображення дійшли до нас завдяки збирачам матеріалів, які з огляду на свою історичні й мистецьку цінність стають документами».
     На відкриття виставки завітав начальник управління культури, національностей та релігій Київської обласної держадміністрації, Заслужений діяч культури Ігор Подолянець. Він передав вітання від голови КОДА Олександра Горгана і висловив вдячність усім, хто долучився до створення виставки «Київські мотиви. Адреси і адресати». І зауважив, що дуже позитивним є те, що саме Київщина завдяки Вишгородському історико-культурному заповіднику презентувала історико-культурні цінності, якими може пишатися вся Україна.
     З цікавістю відвідувачі виставки слухали розповіді колекціонерів Дмитра Піркла, Василя Михальчука, директора музею Моди Марини Іванової, істориків, мистецтвознавців, митців, запрошених на захід як почесні гості.
     У рамках відкриття проекту також було презентовано нову книгу видавництва «Мистецтво» – «Київ столітньої давнини» Д. Малакова та А. Прибєги. Це альбом-гід, проілюстрований старовинними листівками видів Києва і населених місцевостей Київської губернії. Також було представлено каталог виставки, який дасть можливість і після закінчення її роботи оглядати презентовані експонати. Втім, виставка тільки розпочалась і діятиме впродовж місяця. «Сподіваюсь, кожен знайде тут для себе щось цікаве, особливе і по-своєму відкриє унікальне значення поштової листівки в контексті збереження історії як України, так і Києва, так і свого краю». – зазначила Влада Литовченко. У рамках заходу також заплановано низку цікавих зустрічей, лекцій, презентацій, до участі в яких запрошено науковців, колекціонерів, знакових особистостей.
     Режим відвідування виставки: понеділок – п’ятниця 10:00–16:00;
     вхід вільний.
     Адреса ЦДАМЛМ України:
     вул. Володимирська, 22-а,
     територія Національного заповідника
     «Софія Київська» (Центральний вхід).
     Для докладної інформації та замовлення екскурсій, будь ласка, звертайтеся за тел.:
     +380 44 2784481; +380 505076600.
     


Автор: Інна КОСЯНЧУК прочтений: 768 оценки: 0 от 0
© Свидетельство о публикации № 21032
  Цена: 1 nooВаши комментарии

Пароль :

Комментарий :

Осталось символов

Доступна с мобильного телефона
Чат
Опросы
Музыка
Треки
НеForМат
Академия
Целит
Юрпомощь


О сервере


О проекте
Юмор
Работа
О нас

Earn&Play
Для контактов
skype:noo.inc


Этот сайт посвящен Георгию Гонгадзе, символу борьбы за свободу, журналисту, патриоту, человеку... Ukraine NBU Hrivnya rate
Russian ruble rate
Noo Web SystemРедакция за авторские материалы ответственности не несет
стать автором
Micronoo Links Neformat Links Noo Links Chess Links Forex Links Bloodway

Идея и разработка
компании NOO
На сайт разработчика