Независимое аналитическое интернет-издание "Искра" это право на информацию.

Итерация свойственна человеку, рекурсия божественна. © Питер Дойч

На главную страницу

Парольный вход для авторов.

автор: c до

Оренда та концесія підприємств житлово-комунального господарства України: аналіз перших здобутків та прорахунків в регіонах
Автор: Станислав Власенко      Дата: 28.07.2008 01:04


     Як зазначив Міністр з питань ЖКГ України Олексій Кучеренко, сьогодні принципово важливо проаналізувати досвід регіонів, які прийняли рішення щодо передачі підприємств в оренду та концесію, для того щоб детально вивчити механізми цих процесів, убезпечити від помилок інших, відстояти інтереси споживачів послуг, обґрунтувати необхідні зміни у законодавстві. Держава не може стояти осторонь процесів, які відбуваються на місцевому рівні. Адже рішення щодо долі підприємств житлово-комунального господарства там приймаються самостійно. Проте коли виникають аварії, то ліквідовувати їх доводиться силами держави. Прикладом цьому є Алчевськ. Важливо, щоб досвід тих, хто запроваджує концесію сьогодні, користуючись непрозорими конкурсними умовами чи безвідповідальними угодами, не дискредитував сам позитивний процес концесії, яка завдяки залученню коштів інвесторів, дає друге життя підприємствам житлово-комунальної галузі.
      Рішенням колегії визначено необхідність перегляду з юридичної точки зору засад, на яких було передано в концесію обласне підприємство водопостачання в Луганську та необхідність розробити відповідну програму реформування житлово-комунального господарства Кіровоградської області, де передача в оренду підприємства водопостачання значно погіршила фінансово-економічний стан підприємства та якість надання послуг.
     
     Пропонуємо аналіз досвіду підприємств, що були передані в оренду та концесію.
     
     Оренда - засноване на договорі строкове платне володіння і користування майном, необхідним орендареві для здійснення підприємницької та іншої діяльності.
     У м. Одесі цілісний майновий комплекс комунального підприємства “Одесводоканал” з 1 січня 2004 року було передано в оренду на 49 років ТОВ „Інфокс” (філія „Інфоксводоканал”).
     На момент передачі в оренду стан споруджень та устаткування підприємства було близьким до критичного: знос основних засобів становив 55%, втрати води в мережах водопостачання - 42%, заборгованість за використану електроенергію - 25 млн. гривень.
     За 4 роки роботи філією «Інфоксводоканал» досягнуто ряд позитивних результатів. Втрати води скоротилися на 16,3 млн.м3 завдяки оптимізації режимів роботи водопровідних насосних станцій, перекладки найбільш аварійних ділянок водогінних мереж, установці будинкових приладів обліку води, пошуку несанкціонованих підключень, укладання договорів зі споживачами, що раніше не проводили оплату, переходом на цілодобовий режим подачі води. Рівень оплати споживачів за спожиті послуги водопостачання та водовідведення в 2007 році склав близько 95,6%.
      За період роботи філії «Інфоксводоканал» здійснені капітальні вкладення на суму 124,9 млн. грн. Відповідно до плану-графіку вкладання інвестицій, ТОВ „Інфокс” повинен щомісячно інвестувати близько 5 млн.грн. і до 2020 року повністю вкласти 500 млн.грн., як це передбачено договором оренди.
     У 2008 році порівняно з 2007 роком собівартість 1м3 води стрімко зростає через зростання тарифів на електроенергію, цін на реагенти та паливно-мастильні матеріали, збільшення мінімальної заробітної плати, ставок податків та зборів, орендної плати, вартості послуг сторонніх організацій. Діючі на сьогодні тарифи, які були скориговані рішенням Одеського міськвиконкому № 95 від 14.02.08, не відповідають витратам підприємства. Для стабілізації економічного положення підприємства потрібно негайно збільшити тарифи на послуги водопостачання та водовідведення в 1,35-2,1 рази.
     
     У м. Кіровограді з 23 березня 2006 року відповідно до Рішення Кіровоградської міської ради від 19.10.2004 №1244 «Про надання в оренду цілісного майнового комплексу комунального підприємства “Кіровоградводоканал”, (на 49 років), послуги споживачам з централізованого водопостачання та водовідведення надає ТОВ „Водне господарство”.
     За час роботи ТОВ „Водне господарство” впродовж 2006-2008 років фінансово-економічні показники підприємства погіршуються.
     Головною причиною різкого погіршення фінансового стану підприємства була невідповідність тарифів на послуги з водопостачання та водовідведення. Так, з 01.10.2006 року вартість покупної води для ТОВ “Водне господарство” зросла з 0,53 грн./м³ до 0,77 грн./м³, а з 15.01.2008 складає 0,95 грн./м³..
     Крім того, негативно вплинуло рішення виконавчого комітету про зниження тарифів на 10% з 01.03.2007, що призвело до додаткових збитків майже на 2 млн. грн.
     Станом на 01.01.2008 рівень відшкодування витрат тарифом на послуги з водопостачання становив 52,1% та на послуги з водовідведення – 57,9%. Сума збитків в цілому за 2007 рік складає 11 137,0 тис. грн..
     Відповідно до постанови Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 12.02.2008 за справою №5/197 щодо розірвання договору оренди цілісного майнового комплексу «Кіровоградводоканал» від 23.07.2006 №42/17 між Товариством з обмеженою відповідальністю «Водне господарство» та управлінням власності та приватизації комунального майна Кіровоградської міської ради триває процес передачі цілісного майнового комплексу управлінню власності та приватизації комунального майна.
     Основні засоби об’єкту згідно договору приймання-передачі орендованого майна ТОВ «Водне господарство» не передані Управлінню власності, яке після цього повинно передати його КП «КВКГ». Між ТОВ «Водне господарство» та КП «КВКГ» не існує жодних юридичних стосунків. КП «КВКГ» не укладено договір на придбання води з КВП "Дніпро-Кіровоград", хоча послуги з централізованого водопостачання та водовідведення ним надаються з 01.07.2008. Діяльність КП «КВКГ» здійснюється без ліцензії та відсутні підстави для її отримання.
     Основні проблеми на підприємстві:
     - умови вкладення інвестицій у розвиток водопровідно-каналізаційного господарства м. Кіровограда договором оренди не передбачено;
     - невідповідність затверджених тарифів собівартості послуг;
     - зношеність основних фондів, висока енергоємність та ресурсовитратність у виробничих процесах централізованого питного водопостачання та водовідведення.
     У Кіровограді на умовах оренди працюють підприємства: «Кіровограделектротранс» (єдине у сфері електротранспорту), «Кіровоградтепло» та «Теплоелектроцентраль» у сфері теплопостачання.
     Концесія — надання з метою задоволення громадських потреб уповноваженим органом виконавчої влади чи органом місцевого самоврядування на підставі концесійного договору на платній та строковій основі юридичній або фізичній особі (суб'єкту підприємницької діяльності) права на створення (будівництво) та (або) управління (експлуатацію) об'єкта концесії (строкове платне володіння), за умови взяття суб'єктом підприємницької діяльності (концесіонером) на себе зобов'язань по створенню (будівництву) та (або) управлінню (експлуатації) об'єктом концесії, майнової відповідальності та можливого підприємницького ризику.
     У Луганській області з 1 січня 2004 року послуги з централізованого водопостачання та водовідведення 85 % споживачів області надавались обласним комунальним підприємством «Компанія «Луганськвода» .
      За період з 2004 по 2007 роки року собівартість питної води зросла на 1,6 грн. і станом на 01.01.2008 склала 2,69 грн. за 1 куб. м; собівартість 1 куб.м стічних вод зросла на 0,47 грн. і склала 1,183 гривень.У порівнянні із 2004 роком збитки підприємства збільшились на 55 752,9 тис. грн. і станом на 01.01.2008 року склали 71 371,3 тис. гривень.Заборгованість Компанії за спожиту електроенергію за період з 2004 по 2007 роки склала 157,8 млн. гривень. Зношеність систем водопостачання та водовідведення призвели до значного росту аварій на них. Так, за період с 2004 по 2008 роки на розподільчих мережах було ліквідовано 48 695 аварій, а на магістральних водоводах - 5 730 аварій. Середній відсоток втрат питної води за цей період збільшився на 12,7 % і станом на 01.01.2008 склав 62,1%.
      У жовтні 2006 року Луганською обласною радою було прийнято рішення про передачу цілісного майнового комплексу ОКП «Компанія «Луганськвода» в концесію.
      Зацікавленість щодо участі в концесійному конкурсі проявили 7 підприємств з України, Росії, Франції та Кіпру. Заявки на участь у конкурсі були представлені двома підприємствами. До встановленого законодавством строку конкурсна пропозиція надійшла лише від ТОВ «Луганськвода», засновником якого є компанія «Росводоканал» м. Москва, яка і була розглянута концесієдавцем.
     21 березня 2008 року рішенням Луганської облради №21/5 переможцем концесійного конкурсу визнано ТОВ «Луганськвода». Наразі між концесієдавцем та концесіонером укладено договір про передачу цілісного майнового комплексу ОКП «Компанія «Луганськвода» в концесію на 25 років.
      Зазначеним договором передбачено вкладення концесіонером інвестицій в розмірі 756,7 млн. грн., у тому числі 500,0 млн. грн. - протягом перших 5 років концесії (з них 30% - протягом перших двох років, а 70% - рівними частинами протягом наступних трьох років) та 256,7 млн. грн. - до 2032 року.
      Відповідно до п.10 концесійного договору, ТОВ "Луганськвода" зроблений перший внесок за надання цілісного майнового комплексу в концесію, шляхом перерахування, 1 квітня 2008 р., грошових коштів на розрахунковий рахунок в головному управлінні державного казначейства України в Луганській області у розмірі 2696357,51 грн.
      Також ТОВ "Луганськвода" підготовлена інвестиційна програма на 2008 рік, об'єм фінансування складає 21,0 млн.грн, якою передбачено виконання заходів направлених на поліпшення системи обліку води, оновлення парку автотранспортної техніки, зниження енергоспоживання та зменшення наднормативних втрат води. Програма погоджена з технічною дирекцією УК «Росводоканал».
     .
     У тарифах на водопостачання і водовідведення значиться велика частка витрат по електроенергії (до 50%), тому зниження втрат при транспортуванні питної води до споживачів, заміна енергоємного устаткування - це одне з джерел резерву, який дозволить скоротити витрати по електроенергії і стримувати зростання тарифів.
     Основні проблеми на підприємстві:
     - недосконалість договору концесії Луганською обласною радою та ТОВ «Луганськвода»;
     - зношеність основних фондів, висока енергоємність та ресурсовитратність у виробничих процесах централізованого питного водопостачання та водовідведення;
     - необхідність проведення кваліфікованого технологічного та енергоаудиту підприємства.
     
     У сфері комунальної теплоенергетикиі на сьогодні в концесію переданий один цілісний майновий комплекс - МКП „Артемівськтепломережа”, м. Артемівськ, терміном на 40 років.
      У ході оголошеного та проведеного конкурсу був визначений переможець - литовська компанія «Еnегgijа», що зареєструвала на території України підприємство ТОВ «Артемівськенергія».
      24 липня 2007 року з ТОВ «Артемівськенергія» був підписаний договір про передачу цілісного майнового комплексу МКП "Артемівськтепломережа" в концесію.
     Передача у концесію не надає право власності на майно концесіонеру, власником майна, переданого у концесію, залишається територіальна громада.
     У перші три роки заплановано освоїти інвестицій 25,1 млн. грн., які будуть спрямовані на виконання наступних заходів:
     розрахунок гідравліки тепломереж і створення плану оптимізації
     тепломереж і котелень; автоматизацію котелень; реконструкцію трас і оптимізацію неефективних котелень; поновлення централізованої подачі гарячого водопостачання (відсутнє в місті понад 10 років); установку приладів обліку теплової енергії; установку теплових вузлів; заміну теплових трас на труби в пінополіуретані; впровадження енергозберігаючих технологій та інше.
      До моменту передачі в концесію МКП «Артемівськтепломережа» мало заборгованість по податкам та зборам як місцевого значення, так і державного, розстрочені податкові зобов'язання, а також заборгованість перед Пенсійним фондом України на загальну суму 6695,8 тис. грн.
     Вся сума заборгованості була сплачена концесіонером за рахунок концесійних платежів майбутніх періодів до моменту передачі МКП «Артемівськтепломережа» в концесію.Крім того, безпосередньо підприємством концесіонером - ТОВ «Артемівськ-енергія» своєчасно і в повному обсязі сплачуються поточні платежі до бюджетів всіх рівнів.
     У 2007 році підприємство ТОВ "Артемівськенергія" інвестувало 2 млн. 200 тис. грн., заплановано на 2008 рік інвестування на суму 16 млн.гривень.
     
     З метою врегулювання на законодавчому рівні питань застосування орендних та концесійних угод при здійсненні діяльності з централізованого водо-, теплопостачання та водовідведення наразі розроблено та опрацьовуються наступні законопроекти:
     
     1. Проект Закону України “Про внесення доповнень до Закону України "Про концесії" (щодо особливостей застосування концесійних угод при здійсненні діяльності з централізованого водо-, теплопостачання та водовідведення)” - внесений народними депутатами України Кучеренком О.Ю. та Бондарем О.М., 11 травня 2007 року прийнято в першому читанні за основу. Нині ведеться підготовка до розгляду законопроекту в другому читанні (реєстраційний № 0949 від 23 листопада 2007 року).
     
     2. Проект Закону України “Про особливості передачі в оренду та концесію об'єктів централізованого водо-, теплопостачання та водовідведення, що перебувають у комунальній власності” розроблений Міністерством , ухвалений 16 липня Кабміном, готується для передачі на розгляд Верховної Ради .
     


Автор: Станислав Власенко прочтений: 1815 оценки: 0 от 0
© Свидетельство о публикации № 4160
  Цена: 1 nooВаши комментарии

Пароль :

Комментарий :

Осталось символов

Доступна с мобильного телефона
Чат
Опросы
Музыка
Треки
НеForМат
Академия
Целит
Юрпомощь


О сервере


О проекте
Юмор
Работа
О нас

Earn&Play
Для контактов
skype:noo.inc


Этот сайт посвящен Георгию Гонгадзе, символу борьбы за свободу, журналисту, патриоту, человеку... Ukraine NBU Hrivnya rate
Russian ruble rate
Noo Web SystemРедакция за авторские материалы ответственности не несет
стать автором
Micronoo Links Neformat Links Noo Links Chess Links Forex Links Weapon Links

Идея и разработка
компании NOO
На сайт разработчика