Независимое аналитическое интернет-издание "Искра" это ваше право на информацию.

Радио молчит.
Включить!


Будь-яка держава це невідворотньо виникаюча структура соціальних паразитів ©

На главную страницу

Парольный вход для авторов.

автор: c до

СВІТЛО НА ДОТИК
Автор: Омельчук Юлия Ивановна      Дата: 09.06.2025 23:50


СВІТЛО НА ДОТИК      Ювілей
     СВІТЛО НА ДОТИК
     До 100-ліття від дня народження художника Олександра ВОРОНИ
     
     Запрошуємо Вас відвідати ювілейну виставку «СВІТЛО НА ДОТИК», до 100-річчя від дня народження видатного українського художника, заслуженого діяча мистецтв України Олександра Васильовича ВОРОНИ. Експозиція працюватиме у виставковій залі Національної Академії мистецтв України, що по вулиці Бульварно-Кудрявській, 20.
     
     Олександр ВОРОНА народився 25 травня 1925 року в Скадовську (нині - Херсонська область), у родині службовця. Першим його вчителем живопису став Яків ХАСТ. Був учасником бойових дій у Криму під час Другої Світової війни, про що згодом написав книгу.
     
     1948 року, після 7-річної перерви, спричиненої важким пораненням, Ворона повернувся до навчання, вступивши на факультет графіки Львівського державного інституту прикладного та декоративного мистецтва. Його викладачами були легендарні Роман Сельський і Вітольд МОНАСТИРСЬКИЙ. 1954 року 29-річний художник завершив навчання в Харківському художньому інституті (викладачі - Василь МИРОНЕНКО та Володимир СЕЛЕЗНЬОВ). Випускник співпрацював як книжковий графік із видавництвами «Дніпро», «Радянська школа», «Сільгоспвидав».
     
     Перше помітне визнання прийшло до Ворони як до автора плакатів. Плакати митця брали участь у престижній Бієнале плакату у Варшаві. Ставши членом художньої ради видавництва «Укррекламфільм», з 1961 по 1974 роки Олександр Васильович створив понад 60 кіноплакатів. Такі відомі фільми, як «Ватерлоо», «Дикий собака Дінго», «Помилка Оноре де Бальзака", радянські глядачі впізнавали за його постерами. А вже за часів занепаду СРСР київський художник став автором дуже популярних і влучних, гострих плакатів на тему горбачовської перебудови, сталінізму тощо.
     
     Олександрові ВОРОНІ ми завдячуємо ще й участю у створенні сучасного обличчя нашої столиці - Києва. Адже іншою гранню його таланту став талант монументаліста. Серед найвідоміших монументальних творів художника – виконані 1969 року в народному стилі керамічні панно в підземному переході на нинішньому Майдані Незалежності. Свого часу вони пережили кілька реконструкцій. Його стиль і творче кредо – майстерне володіння світлом, відчуття форми, глибока емоційність і художня чесність навіть там, де це було майже нереально.
     
     Майстер упродовж багатьох років очолював Республіканську художню раду з монументального мистецтва. Окрім того, 1969 року був призначений головним художником Художнього фонду України. Понад 40 років присвятив викладацькій роботі. З 1974 року він працював у Київському художньому інституті (від 1985 року — професор). З 2000-го обіймав професорську посаду в Київському інституті декоративно-прикладного мистецтва та дизайну. Уже в поважному віці тривалий час працював в університеті «Україна».
     
     Улюбленими жанрами Олександра ВОРОНИ-живописця були пейзаж і поетичний натюрморт. Манеру митця вирізняє блискуче використання світлотіні, піднесений настрій. На ювілейній виставці «Світло на дотик» представлено понад 70 вибраних робіт із творчого доробку, зокрема афіші, найвідоміші плакати, архівні та фотоматеріали за період 1950-2010-х років. Тобто вперше в одному просторі – картини, графіка, фотографії, архівні матеріали. Це дає змогу відчути дух цілої епохи, зрозуміти внутрішній світ художника, який понад 40 років формував мистецьке обличчя країни як викладач, графік, живописець, монументаліст, плакатист і Громадянин.
     
     Експозицію можна буде відвідати з 22 травня по 6 червня. Виставкова зала працює щодня, з 11.00 до 17.00. Вихідний день - неділя. Приходьте, подаруйте собі та своїм друзям радість спілкування з високим мистецтвом! Доторкніться до Світла та Істини, що живуть в кожній роботі Маестро.
     
     Підготувала Юлія ОМЕЛЬЧУК


Автор: Омельчук Юлия Ивановна прочтений: 66 оценки: 5 от 3
© Свидетельство о публикации № 45194
  Цена: 1000 noo



Ваши комментарии

Пароль :

Комментарий :

Осталось